Davet

Rabbe Yakınlaşmanın Tadı “Kurban Vermek” – Meryem POYRAZ

sahidummetrabbeyakinlasmak
avatar
Written by sahidummet

Rahman ve Rahim olan Allah adıyla; Allah’a sonsuz hamdü senalar, Âlemlere rahmet olarak gönderilen son elçi Hz.muhammed’e salâtu selam, Hz.peygamber’in tertemiz Ehl-i Beyt’ine,güzide ashabına ve kıyamete kadar onların izini takip eden bahtiyar mü’minlere selam olsun!

Herşeyi yaratan,çekip çeviren ve yarattıklarına ruh ve beden nizamları veren Allah, verdiklerine karşılık adanmışlık istedi insandan.Kimi zaman yitirilmesinden korktuğumuz mallardan, kimi zaman, gözbebeğimizden yani en sevdiklerimizden kendimizden istedi yaradan. Saf saf dizilip de mücadele edenleri,kendinden umudunu kesmeyenleri, her şartta ve durumda göğüslerinde taşıdıkları ateşi asla söndürmeyenleri çaresiz bırakmayan Allah, yakın ve yakin olmak için kullarına,verdiklerinden bağışlanmasını istedi.Ve insanlığın yüz akı olanlar, en güzel şeylerini adadı Allah’a.. Kimi zaman giydikleri elbise üzerinde tek bir düğme kalmayacak kadar, kimi zaman canlarında nefes kalmayıncaya kadar, kimi zaman da canlarına can katanlardan vazgeçecek kadar adadılar Rablerine en sevdiklerini. Hatırlayalım Hz.ibrahimi şöyle seslenmişti Rahman’a : “Rabbim! Bana erdemli bir (evlat) bağışla!” (Saffat:100)

Ve Allah nimetini verdi hz ibrahim’e, Rüyasıyla sınadı her elçinin sınandığı üzere ve Allah hz. ibrahim’den”kendisinden istediğini”İstedi geri. Allah Hz.ibrahim’den adayabileceği en değerli şeyi istedi. Allah ibrahim’den dünya üzerinde kaldırılması en zor olan yükün altına girmesini istedi. Madem erdemli evlat istedin ey İbrahim o zaman göster erdemini. İbrahim (as) göz bebeğine seslendi ,oğlu ismail’e: “Yavrucuğum!Kendimi rüyada seni kurban ederken görüyorum;bir bak bakalım, sen bu işe ne dersin?” İsmail (as) Allah’ın rahmetiyle ” Babacığım! sana emredileni yap, İnşaallah beni sabredenlerden bulacaksın “dedi.

Baba oğul adayabilecekleri en güzel şeyi büyük bir teslimiyetle adayacaklardı. Rablerine gönderecekleri en güzel mektubu göndereceklerdi. İsmail (as) kurban olacakken, her şey, zaman mekan teslim olmuşken Yaradana, Allah, yakın oldu ibrahim (as)’e yalnız bırakmadı ve onu gelecek tüm nesillere adanmışlık örneği kılarak hediyesinin yani kurbanının kabul olduğunu gösterdi. Kurban yakınlaşmaktır. Kulun Rabbine, Rabbin kuluna yaklaşmasına bir vesiledir.

İbrahim (as) Nemrudun ateşine kendini kurban ederken de Allah (cc ) yakınlığıyla yakmayacaktı onu. Gögsünde taş değil yürek taşıyanlar anlayabilir ancak kurban olmayı Rabbine! Kurban olanları anlayanlar ve takip edenler kurban olur ancak. Zekeriya “Rabbim benim nasıl bir oğlum olur; benim yaşım geçmiştir” diye seslenirken, müjdelemesi gibi yahya’yı… Hanne “Rabbim henüz doğmamış olan yavrumu, tüm iç ve dış ayartmalardan azade olarak sana adıyorum, benden kabul buyur” derken nasıl yüceltti ise Meryem’i ve Meryem’den isa’yı (as) Kurban böylesine diriltir ve yüceltir insanı. Rabbine yakın olmak isteyen ancak kurbanla ödeyebilir diyetini.

Şah damarından yakın olan Rabbin kurbanla daha derinden hissettirir sana kendini. Allah verdiklerimizin maddi değeriyle değil verebilme niyetimizle sınar bizi… Neyimizden ne kadar kurban olabilirsek o kadar yakın oluruz O’na. Aşk ile ve adayabildikçe sorgusuz sualsiz ve üstünlüğün ancak ona (cc) yakınlıkla olduğunu bildikçe kurban ederiz Rabbimize her şeyi. Görünenden öte görünmeyen bir hayra erişmek için kurban veririz hep.

Öyle ki: ” Elbette onların (kurbanların) ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır…” (Hac:37) buyurarak bütün gösterişlerden ve anlamsız değerlerden daha yüce bir noktayı işaret eder Allah. Kim ki Yaradana yakınlık besleyecek, o kurban verecektir. Ömrünü, zamanını, işini, malını, mülkünü, kaybedilmesinden endişe duyduğu sevdiklerini, gönlünü ve her şeyini… Ancak o zaman hakkıyla iman etmiş ve ancak o zaman Hakk’a yakınlık kurabilmiş olur. Allah’a adanmış bir hayatın ödülü O’na (c.c) en yakın olmaktır.

Şehid kurban ederken canını, varacağı yerin güzelliğinden görmez hiçbir şeyi. kurban; yani yakınlaşmanın en derini, en kapsamlısı.. Kurban; insanı kendine dünyaya eşyaya ve nihayet Rabbine düşman eden her şeyin önüne geçmek için teşri kılınmış bir ibadet.

Kim ki yakin bir kalp ile karşılığını Allah’tan bekleyerek ve hiçbir geçici değeri bazen etini, kanını, parasını, bazen sevdiğini, canını dert etmeyerek. ‘Kurban verirse ‘Rabnine, O Allah’a yaklaşmanın tadına varacaktır. Çünkü bu ancak O’na(c.c). yakın olmak isteyenlerin müşkülü ve sızısıdır. Allah’a ve birbirimize yakınlaşmamızın yolu kurban’dan geçer.

Bir metanın paylaşmasından öte adanmışlığımızla yakınlaşır, kaynaşır ve dost oluruz birbirimize. Ve Yeryüzünde adaleti iyiliği taşırız yüreklerimizle. Allah adına kurban olsun cümle emeğimiz. Allah adına kurban olsun cümle verdiklerimiz. Allh (cc) adına kurban olsun bütün ömrümüz. Allah cc rahmeti bereketi hayırlı düşünenlerin üzerine olsun. Velhamdulillehi Rabbil Alemin

About the author

avatar

sahidummet

Leave a Comment